В сектора са застъпени спортовете Фигурно пързаляне, Шорт-трек, Кърлинг и Хокей на лед.
Специалността “Фигурно пързаляне” е учредена през 1982 година. В този период работят двама преподаватели: доц. Лъчезар Захариев и гл. ас. Мария Георчева, които се явяват основатели на тази специалност. В момента специалността се води от доц. Лъчезар Захариев – ръководител на сектора и ст. ас. Татяна Йорданова (преподаватели от 1989 година).
Специалността “Кърлинг” е основана през 1995 година с водещ, хонорован преподавател Любомир Велинов. За периода същият е бил старши треньор и генерален секретар на Българския кърлинг съюз.
Литература по фигурно пързаляне:
- 1. Единна програма за обучение по фигурно пързаляне, 1988 год.
- 2. Фигурно пързаляне. 1990 год.
- 3. Публикации в списание “Спорт и наука”.
Във всичките специалности на сектор 'Ледени спортове" преподавателите провеждат лекции, теоретични упражнения, практически упражнения и Спорт по избор (СИП) начално обучение в степен “бакалавър” и “магистър”. Изготвени са модулни програми и тематични планове за всеки семестър в учебните програми съобразени с европейските изисквания.
В сектора в научното направление се работят теми свързани с областта на теорията и методиката на спортната подготовка във фигурното пързаляне, шорт трека, кърлинга и хокея на лед.
Евгения Раданова
Евгения Раданова (вляво) заедно с биатлонистката Ирина Никулчина
на Олимпиадата в Солт Лейк Сити - 2002 година
Евгения Раданова е единствената българка, спечелила квоти за зимни и за летни олимпийски игри. Тя е много по-известна като състезателка по шорттрек, а на Зимните олимпийски игри в Солт Лейк Сити през 2002 спечели сребърен и бронзов медал.
Раданова спечели европейската титла на 500 метра през 2000, 2001, 2002, 2003 и 2004 година, а през 1999 и 2005 остана втора. Тя е световна рекордьорка в тази дисциплина.
На световното първенство през 2001 година печели бронзов медал.
На европейското първенство в Торино през 2005 г. Евгения Раданова спечели златен медал на 1000 метра. Тя измина дистанцията за 1:39.273 минути.
На шампионата в Торино Евгения Раданова спечели и златни медали на 1500 и на 1000 метра, завърши трета на 500 метра, четвърта на 3000 метра и осма с женската щафета на България на 3000 метра.
През пролетта на 2003 Раданова обяви решението си през лятото да участва в състезания по колоездене на шосе, а през зимата – да печели медали в шорттрека. По всяка вероятност още тогава тя се е надявала да се класира за Атина 2004 и да остане в историята като първата българска спортистка, участвала и на зимни, и на летни игри. Сред мъжете засега у нас това се е удавало единствено на Александър Шаламанов. През 1960 в Скуо Вали, САЩ, той се изявява като скиор алпиец, а само няколко месеца по-късно е на Летните игри в Рим като футболист от националния отбор.
Само след няколко дни тренировки на колодрума резултатите показват, че тя подобрява републиканските рекорди един след друг и дава времена, конкурентни на световния елит. В рамките на само два месеца Раданова се пуска на престижно състезание в Париж и го печели, като оставя зад себе си някои от най-големите имена.
И – понеже такъв успех предизвиква огромна завист – очаквано идват и неприятностите. Първо се “чупи” времеизмервателната апаратура и нейно високо постижение не е признато. Седмица преди Световното първенство, на старт в Германия Раданова и състезателка на домакините падат на пистата и българката получава тежки охлузвания и контузия на бедрото. Това обаче не я спира – в шорттрека се е научила как да се справя с контузиите, ежедневие на ледената пързалка. Само един пример: в края на ноември 2001 Евгения и нейна съотборничка падат заедно на леда по време на тренировка. Лицето є е срязано дълбоко на две места от кънките. Раните са зашити, носят се слухове за пластични операции, но по-тежък е психологическият шок. Раданова обаче бързо и със завиден кураж се справя с последиците от тежкия инцидент, връща се триумфално на пързалката и отново започва да печели медал след медал.
Силният й характер се проявява отново след падането на пистата в Германия. Тя дори не пътува за България, а директно от клиниката заминава за Швейцария, стартира на Световното първенство, преодолява директните елиминации и печели не една, а две олимпийски квоти – в дисциплините “500 метра от място” и “бързина чрез отстраняване”. За пръв път от над 10 години българското колоездене има свои състезатели на олимпийски игри.
Евгения Раданова е завършила НСА.