проф. Никола Хаджиев


проф. Никола Хаджиев
доктор на педагогическите науки
1936-2014

Завършил е висше образование по физическо възпитание и спорт в Москва през 1958 г.
От 1959 г. без прекъсване до момента работи в Национална спортна академия “В. Левски” – София, изминал дългия път от асистент до професор.
През 1967г. защитава успешно дисертация на тема: “Изследване на специалната силова подготовка и техниката на гимнастическите упражнения” и му е присвоена научната степен “доктор”.
От 1970г. е хабилитиран и му е присвоено научното звание “доцент”.
От 1973г. до 1996г проф. Никола Хаджиев е дългогодишен ръководител на катедра “Гимнастика”.
През 1979г. е избран за “професор”.

  • От 1979 г. до 1987 г. е Ректор на НСА. Под негово ръководство усилията на целия преподавателски състав са насочени към разработване на новите учебни програми за тристепенната структура на обучение. Негова инициатива са редица подобрения в материално-техническата база на Института /сега Академия/, създаването на Съвет по електронизация, снабдяването на всички катедри с компютри. Той полага големи усилия по създаването и укрепването на факултета за начално военно обучение при Института /Академията/. В годините на своето управление, проф.Никола Хаджиев направлява научно-изследователска работа като акцентира не само на фундаменталните, но и на нейните научно-приложни аспекти. Той допринася за издигане на престижа на ВИФ”Г.Димитров” /сега Национална спортна академия “В.Левски”/ като уникален център за подготовка на специалисти в областта на физическото възпитание, спорта и кинезитерапията.
  • От 1976 г. до 1992г. е бил член на Изпълнителния комитет на Международната федерация по гимнастика и първи ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ на същата през периода 1980-1984г. Отговаря за научните проблеми на световната гимнастика. Под негово ръководство са издадени на френски език два сборника, а също и книги в други страни. Организатор и докладчик на научни конгреси и дискусии по линия на световната федерация по гимнастика.
  • От 1970 г. до 1990г. e ПОСТОЯНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ на Българската федерация по гимнастика.
  • В периода 1995-1997г. е ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БЪЛГАРСКИЯ СЪЮЗ ЗА ФИЗИЧЕСКА КУЛТУРА И СПОРТ /БСФС/.
  • От 1980г. до момента е член на БЪЛГАРСКИЯ ОЛИМПИЙСКИ КОМИТЕТ и негов ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ от 1980 до 1990 г.
  • През 1993г. инициира и създава БЪЛГАРСКАТА АСОЦИАЦИЯ “Спорт за всички”, която оглавява и до момента.
  • От 1994г. до момента е ЧЛЕН НА БОРДА НА ДИРЕКТОРИТЕ на Международната Асоциация “Спорт за всички” /ТAFISA/.
  • През 1997г. е инициатор, създател и ПОСТОЯНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ на НАЦИОНАЛНОТО НАУЧНО СДРУЖЕНИЕ “Спорт, стрес, адаптация”. Сдружението до момента е организирало два международни научни конгреса, няколко кръгли маси и симпозиуми на тема “Спорт, стрес, адаптация”.
  • Проф. Никола Хаджиев е бил Председател на Специализирания Научен Съвет /СНС/ по Теория и методика на физическото възпитание и спортна тренировка /вкл. Лечебна физкултура/. Той е бил член на Специализираната научна комисия към Висшата атестационна комисия при Министерския Съвет на Р.България.
  • Удостоен е със званието “Заслужил деятел на физическата култура и спорта”. Награден е с орден “Кирил и Методий II степен” и два ордена на труда – златни.

Освен работата си със студентите от НСА проф. Хаджиев е бил лектор на много международни курсове, семинари и симпозиуми в: Гърция, Турция, Югославия, Франция, Холандия, Индонезия, Мексико, Гватемала и др.

От 1958 г. до 1968 г. е бил старши треньор на националния отбор по гимнастика.

Главните въпроси, които са обект на научните му изследвания са проблемите, свързани с организацията, структурата и управлението на гимнастиката в нашата страна, а така също проблемите на физическите качества на спортиста и биомеханиката на гимнастическите упражнения.

Научните публикации на проф. Никола Хаджиев се характеризират със своята съвременна и актуална проблематика, задълбочен научен подход, широко използване на точните науки, оригиналност на разработките и приложимост в практиката.
Автор е на повече от 130 научни публикации, 27 книги, учебници и ръководства по:

  • Теория и методика на физическото възпитание и спорта;
  • Проблеми на стреса и адаптацията в спорта;
  • Теория и методика на гимнастиката като основна съставка на физическото възпитание на спорта;
  • Проблеми на двигателните качества и силовата подготовка на спортиста;
  • Биомеханика на спорта и гимнастическите упражнения;
  • Проблеми на масово-оздравителната физическа култура и спорта за всички и др.